Vijačni kompresor za komprimirani zrak je vsestranski stroj, ki se uporablja v številnih industrijskih aplikacijah.
V nadaljevanju so predstavljeni glavni sestavni deli, ki so potrebni za njegovo delovanje. Komponente vplivajo tudi na učinkovitost, zanesljivost delovanja, življenjsko dobo in energetsko varčnost.
Vijačni blok
Pri visoko kakovostnih vijačnih kompresorjih, je vijačni blok najpomembnejši sestavni del, ki lahko v veliki meri vpliva na njegovo učinkovitost in življenjsko dobo kompresorja. Uporabljeni sestavni deli morajo biti kakovostni, da se zagotovi vzdržljivost, obdelava in montaža pa zelo natančni.
Rotorji vijačnega bloka
Rotorji so v paru (ženski in moški) in so vgrajeni znotraj ohišnega – statorskega dela. Zrak, ki ga ob visokem številu vrtljajev zajemata na vstopni – sesalni strani, se zaradi neujemanja zavojnic ženskega in moškega rotorja v prehodu začne stiskati in na izhodu dobimo stisnjen zrak. Poleg števila vrtljajev, na učinkovitost kompresorja vpliva število zavojnic, geometrija in premer rotorjev.
Ohišje vijačnega bloka
Vijačni bloki so različnih velikosti, izdelani z namenom, da ustrezajo posameznemu vijačnemu kompresorju. Odvisno od tega, če je vijači kompresor enostopenjski ali dvostopenjski, je odvisno tudi število ohišij oziroma statorski delov, ki so najpogosteje izdelana iz jeklene litine ali jekla.
Zračni filter
Vhodni, zračni filter je moč najti tik ob sesalnem ventilu. Varuje pred vhodom prahu in vlage v kompresor. Glede na povečane emisije prahu v okolju, kjer je postavljen kompresor, se lahko namesti dodatni vhodni zračni filter z večjo intenziteto izločanja nečistoč.
Oljni filter
Oljni filter deluje tako, da čisti in vzdržuje čistost olja, ki je uporabljeno v procesu komprimiranja in vpliva na kakovost stisnjenega zraka. Ker so vijačni kompresorji med delovanjem izpostavljeni visokim temperaturam, je oljni filter pomemben za zagotavljanje čistosti olja, ki se nahaja v hladilnem krogu kompresorja.
Večina oljnih filtrov je opremljena z obvodnimi ventili.
Oljni hladilnik
Med stiskanjem zraka nastaja toplota. Kompresorsko olje, ki se uporabljala mazanje in hlajenje rotorjev, prehaja skozi hladilnik, preden se vrne nazaj v vijačni blok. V hladilniku je potreben hladen in čist zrak, da olje ostane v optimalnem temperaturnem območju.
Ležaji
Da bi bili rotorji vijačnega bloka varni in se lahko vrtijo, so ležaji nameščeni na obeh koncih rotorjev. Drugi ležaji za radialne in aksianle obremenitve so nameščeni na ključnih mestih vijačnega kompresorja. Ležaji so običajno izdelani in odporni proti trenju in koroziji.
Cevi
Cevi so potrebne, da se vzpostavi pretok zraka in olja med sestavnimi deli, ki so montirani na različnih mestih kompresorja. Odmaknjene morajo biti stran od vročih ali ostrih delov, da ne pride do poškodb in škode.
Sesalni ventil
Večina vijačnih kompresorjev ima sesalni ventil, ki so montirani na sesalni odprtini vijačnega bloka.
Sesalni ventil se odpre po potrebi, da zrak steče med obema rotorjema. Tri glavne vrste sesalnih ventilov so vakuumski, tlačni in obročni ventil. Vsak ima različne oblike, da se ustvari idealen pretok zraka za delovanja kompresorja.
Razbremenilni ventil
Razbremenilni ventili so montirani na nasprotni strani sesalnega ventila, da se konča kompresijski cikel. Zrak pod tlakom, ki steče skozi razbremenilni ventil in je pripravljen za sprostitev v separatorsko posodo ali izpustno cev za takojšnjo uporabo. Razbremenilni ventil deluje kot ključen regulacijski element.
Motor
Vijačni kompresor potrebuje zanesljiv in energetsko učinkovit elektromotor. Motor poganja vijačni blok oz rotor, da se ustvarja komprimiran zrak. Za zagotovitev varnosti vašega kompresorja, je mogoče motorje v sodobnih kompresorjih nadzorovati s pametnimi nadzornimi sistemi.
Nadzorni sistem
Ta sistem omogoča spremljanje stanj vijačnega kompresorja in skupne izhode s krmiljenjem različnih komponent kompresorja ter kompresorjev med delovanjem, prostim tekom ali zaustavitvijo.
Tlačna posoda
Vijačni kompresorji so, odvisno od izvedbe, lahko opremljeni s tlačno posodo. Vloga tlačne posode je hranjenje proizvedenega komprimiranega zraka, s katerim poleg redne oskrbe sistema blaži procesne sunke in uravnava delovanje kompresorja.
Separatorska posoda
Pri oljno mazanih vijačnih kompresorjih, separatorska posoda deluje, kot dodatna zaščita za izločanje olja med komprimiranim zrakom. Separatorska posoda zagotavlja hrambo olja, ki je potrebno za pretok skozi vijačni blok in hkrati ločuje odvedene mešanice olja in zraka, ki nastajajo v fazi komprimiranja.
Vzdrževanje vijačnih kompresorjev
Z rednim servisiranjem in vzdrževanjem se je moč izogniti izpadom kompresorja zaradi okvar posameznih komponent. Poleg ponudbe preverjenih kompresorjev s kakovotimi komponentami in strokovnim servisom, zagotavljamo, da kompresorji delujejo zanesljivo in učinkovito.